İST60 Teleskobu Robotik Hale Geliyor

18 – 19 Şubat 2019 tarihlerinde Süleyman Fişek (İÜ Gözlemevi) ve Erdem Aytekin (Astromed ) tarafından ÇOMÜ Astrofizik Araştırma Merkezi (ÇAAM)’ne gerçekleştirilen ziyarette, İST60 teleskobunun “robotik” olarak çalışması için çalışmalara başlandı.

Bu kapsamda yapılan ilk çalışmalar ile gözlemevinde iki cihazın kurulumu yapıldı: yeni bir tüm gökyüzü kamerası (ASC) ve bulut sensörü. Eski tüm gökyüzü kamerasının yerine yerleştirilen yeni kamera ile çok daha yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edilerek, gece gökyüzü kalitesi hakkında daha iyi bilgiler elde edilecektir. Bu kamera aynı zamanda birçok astronomik çalışma için de kullanılabilecek (süpernova ve değişen yıldız keşfi, göktaşı takibi, göktaşı yağmurlarının gözlemi, vb). Tüm gökyüzü kamerası ile alınan görüntülere web sitemizden ulaşabilirsiniz. Bulut sensörü ise robotik teleskopların olmazsa olmazlarından. Bu sensörden aldığı bilgiler ışığında İST60 teleskobu, atmosferin kalitesi ve gözlem yapmaya uygunluğu hakkında verilere sahip olacak ve gece gözleminin devam edip etmemesine kendisi karar verebilecek.

Ayrıca İÜ Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü lisans öğrencileri (Hürkan Duran, Murat Tekkeşinoğlu, Beste Begiçarslan ve Çağdaş Koç) tarafından geliştirilen bir ısı ve nem ölçer cihaz da teleskobun bulunduğu kubbenin içerisine yerleştirildi. Cihazdan alınan veriler, hali hazırda çalışmaya devam eden meteoroloji istasyonun verdiği bilgiler ile karşılaştırılarak iyileştirmeler yapılmaya devam ediliyor. Kısa bir süre içinde bu cihazdan alınan veriler de teleskobun web sitesinden yayınlanmaya başlanacak.

Son olarak çalışmalar kapsamında yapılan test gözlemi ile İST60 teleskobunun performansı kontrol edilmiştir.

Önümüzdeki aylarda tamamen robotik olarak çalışacak olan İST60 teleskobunda çalışmalar devam etmektedir


IMG_1: Bulut sensörü Boltwood, mevcut meteoroloji istasyonunun yanına yerleştirilmiştir.


IMG_2: İST60 Teleskobu Kontrol Odası çatısında yer alan bulutluluk sensörü ve meteoroloji istasyonunun görüntüsü.


IMG_3: Şu an eş zamanlı olarak çalışmaya devam eden eski ve yeni tüm gökyüzü kameraları (ASC).


IMG_4: İST60 Teleskobu Kontrol Odası çatısının genel bir görüntüsü. Tüm gökyüzü kameraları görüntünün solunda, bulut sensörü ve meteoroloji istasyonu ise görüntünün sağında yer alıyor.