25. Güneş Leke Çevriminin İlk Karmaşık Büyük Grubu Gözlemlendi

Kasım 2018 ile başlayan 25. Güneş Leke Çevrimi Kasım 2020 itibarı ile aktivitesini artırmaya başlamıştır. Artık çıkış koluna ait gruplar gelmeye başlamaktadır. 23 Kasım 2020 ile 5Aralık 2020 tarihleri arasında 4 ayrı farklı grubun bir arada bulunduğu karmaşık bir aktivite bölgesi disk geçişi yapmış olup bu geçiş İstanbul Üniversitesi Gözlemevi’nden alınan gözlemler ile aşağıdaki disk üzerinde toplu olarak gösterilmiştir. 1,2 ve 5 Aralık günlerinde havanın kapalı olmasından dolayı gözlem alınamamıştır.
Aynı döneme ait Solar Dynamics Observatory (SDO)’den alınan görüntülerde disk geçişi aşağıdaki gibidir
13 günde disk geçişi yapan aktivite bölgesi maksimum büyüklüğe 29 Kasım 2020 tarihinde erişmiştir. Bu tarihte aktivite alanının genişliği 33 derece olarak ölçülmüş olup bu uzunluk yaklaşık 400 860 km dir. Aktivite bölgesinin en büyük lekesi ise yaklaşık 17 derece kare olup 2.5 milyar km karelik bir alanın kaplamaktadır. Bu ise Dünya yüzeyinin yaklaşık 5 katı bir alandır. Dünya bu resim ölçeğine göre gösterilmiştir.
Aktivite bölgesindeki 4 farklı grup kırımızı çemberler ile gösterilmiştir. Aşağıdaki çevrim grafiğinde de görüleceği üzere 25. Çevrimin çıkış kolunda aktivite yükselmesi daha başlangıç fazındadır. Bu tür karmaşık leke grupları çoğunlukla maksimuma yakın dönemlerde yâda çevrimin maksimum döneminde   gözlenmektedir. Böyle erken zamanlarda gözlenmesi pek beklenilen bir durum değildir. Şimdiye kadar yapılan tahminler 25. Leke çevriminin çok şiddetli olmayacağı yönündedir. Bu bakımdan önümüzdeki 2021 yılı bu tahminlerin tutup tutmayacağını gösterecek belirgin bir yıl olacaktır.