This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://gozlemevi.istanbul.edu.tr ]
Export date: Wed Mar 20 21:59:24 2019 / +0000 GMT

Prof. Dr. A. Talat Saygaç'ın yazarlarından biri olduğu Gökyüzünü Tanıyalım 16. baskısıyla yeniden yayınlandıAstronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. A. Talât Saygaç'ın yazarlarından biri olduğu (M. Emin Özel, A. Talât Saygaç); her yaşın okuyabileceği bir başucu kitabı olan “Gökyüzünü Tanıyalım” TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları tarafından 16. baskısıyla uzun yıllar sonra yeniden yayınlandı.

İlk baskısı 75 sayfa ve iki ses kaseti ile birlikte hazırlanan ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nde 1993'de basılan kitabın, genişletilmiş 275 sayfalık, iki ses kaseti ve bir gök atlası içeren baskıları TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları tarafından yayınlandı.

Neredeyse 15. baskıya kadar üç kuşak büyüten Gökyüzünü Tanıyalım popüler astronomi kitabı, Haziran 2018'de 484 sayfalık genişletilmiş ve güncellenmiş haliyle, bir gök atlası posteri, internetten ücretsiz indirilebilen ses dosyaları ile güzel bir başucu kitabı özelliğinde.

Kitabın ses dosyaları; indirildikleri cep telefonlarından, tablet bilgisayarlardan, MP3 oynatıcılardan ve bilgisayarlardan karanlıkta dinlenerek, gökyüzünü adım adım öğrenmeye imkân veriyor. Bu özelliği ile de görme engelliler için bir kaynak kitap ve tüm kütüphanelerin, “görme engelliler sesli kitap bölümlerine” yüklenebilir durumda.

Gökyüzünü Tan