Prof. Dr. A. Talat Saygaç’ın yazarlarından biri olduğu Gökyüzünü Tanıyalım 16. baskısıyla yeniden yayınlandı

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. A. Talât Saygaç’ın yazarlarından biri olduğu (M. Emin Özel, A. Talât Saygaç); her yaşın okuyabileceği bir başucu kitabı olan “Gökyüzünü Tanıyalım” TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları tarafından 16. baskısıyla uzun yıllar sonra yeniden yayınlandı.

İlk baskısı 75 sayfa ve iki ses kaseti ile birlikte hazırlanan ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde 1993’de basılan kitabın, genişletilmiş 275 sayfalık, iki ses kaseti ve bir gök atlası içeren baskıları TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları tarafından yayınlandı.

Neredeyse 15. baskıya kadar üç kuşak büyüten Gökyüzünü Tanıyalım popüler astronomi kitabı, Haziran 2018’de 484 sayfalık genişletilmiş ve güncellenmiş haliyle, bir gök atlası posteri, internetten ücretsiz indirilebilen ses dosyaları ile güzel bir başucu kitabı özelliğinde.

Kitabın ses dosyaları; indirildikleri cep telefonlarından, tablet bilgisayarlardan, MP3 oynatıcılardan ve bilgisayarlardan karanlıkta dinlenerek, gökyüzünü adım adım öğrenmeye imkân veriyor. Bu özelliği ile de görme engelliler için bir kaynak kitap ve tüm kütüphanelerin, “görme engelliler sesli kitap bölümlerine” yüklenebilir durumda.

Gökyüzünü Tanıyalım kitabı; TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınlarının kaliteli baskı, ucuz fiyat politikası ile makul bir fiyata okuyuculara sunuluyor. Kitap, şimdiye kadar 43.500 kopya basılmış durumda. Bir astronomi kitabı için umut veren bir gelişme. Kitap öğrenciler, yetişkinler ve halktan bir çok kesimin yanı sıra özellikle tıp hekimleri ve mavi yolculuk kaptan ve yolcuları tarafından da başucu kitabı olarak tercih ediliyor.

Kitaba; http://esatis.tubitak.gov.tr/books/17737 adresinden, kitabın ücretsiz ses dosyalarına ise; http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/gokyuzunu-taniyalim sayfalarından ulaşılabilinir.

14/07/2018
592 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi

34452 34119 Üniversite/Fatih-İstanbul

Tel: 0 (212) 440 00 00